ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΕΦΘΗΚΕ Η ΒΡΑΔΙΑ ΤΗΣ 24ης ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010

Πιστός στο ετήσιο ραντεβού του με τα μέλη και τους φίλους της Ηπειρώτικης Μουσικής , ο Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης διοργάνωσε κι εφέτος παραδοσιακή βραδιά στο οικογενειακό κέντρο bora-bora” στις 24 Απριλίου 2010.

Μια βραδιά που στέφθηκε με επιτυχία , τηρουμένων των αναλογιών , σε σχέση με τις άλλες χρονιές.

Ο φόβος που καλλιεργήθηκε την χρονιά που μας πέρασε λόγω της γρίπης και της αποφυγής του συνωστισμού σε κλειστούς χώρους, ανάγκασε τον Σύλλογο να μεταφέρει τον ετήσιο χορό του από τον Χειμώνα που είχαμε συνηθίσει στην Άνοιξη.
Μια Άνοιξη που για αρκετά χρόνια θα μείνει χαραγμένη στις μνήμες όλων μας λόγω της οικονομικής κρίσης και της προσφυγής της Χώρας μας στο ΔΝΤ.

Ο Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης όμως ήταν πάλι πιστός στο κάλεσμά του.

Όχι γιατί δεν τον ακουμπά η οικονομική κρίση , ούτε γιατί είναι αδιάφορος , αλλά γιατί η παράδοση και η δημοτική μουσική είναι για τους Ηπειρώτες ένα με την ύπαρξή τους.

Αν ανατρέξει κανείς στο παρελθόν, θα δει τους Ηπειρώτες να συμπορεύονται με τα τραγούδια τους στους πολέμους , στο ξεπροβόδισμα των ξενιτεμένων , να συνοδεύουν τους νεκρούς τους και να διασκεδάζουν στις χαρές τους.

Η βραδιά της 24ης Απριλίου ήταν γεμάτη από μεράκι και γλέντι μέχρι τις πρωινές ώρες.

Τα χορευτικά τμήματα του Συλλόγου υπό την καθοδήγηση της χοροδιδασκάλου τους Φιλιώς Φωτοπούλου και ο ταλαντούχος μουσικός του κλαρίνου, μέλος των χορευτικών τμημάτων , ο μικρός Καραγκούνης Γεώργιος όπως και η βράβευση αριστεύσαντων ηπειρωτών μαθητών έδωσαν στην εκδήλωση μια ιδιαίτερη νότα.

Οι ήχοι από το κλαρίνο του Ηλία Πλαστήρα , από το βιολί του Γκόγκου του Γεώργιου, από το λαούτο του Κωνσταντή του Δημήτρη και από το ντέφι του Ζώη του Διονύση πλημμύρισαν τον χώρο με ποικίλους μουσικούς χρωματισμούς.

Η πεντατονία με τις ρίζες της στο Βυζάντιο, μέσα από τα ηπειρώτικα μοιρολόγια, χάρισαν σε όσους παραβρέθηκαν στην εκδήλωση, ανώτερες μουσικές στιγμές, καθηλώνοντας τους θαμώνες ως τα ξημερώματα.

Τέλος η παρουσία εκπροσώπων διαφόρων Συλλόγων της περιοχής μας , όπως και η παρουσία εκπροσώπων από τον “Πανηπειρωτικό Σύλλογο Σερρών” και τους “Καλαρρύτες” των Ιωαννίνων έδωσαν μια ιδιαίτερη αίγλη στο χορό.

ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΕΦΘΗΚΕ Η ΒΡΑΔΙΑ ΤΗΣ 24ης ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2010
Your rating: None Average: 4 (2 votes)