Επιτυχημένος ο ετήσιος χορός του Συλλόγου Ηπειρωτών

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο ετήσιος χορός του Συλλόγου Ηπειρωτών Κοζάνης που έγινε το Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2012 στο οικογενειακό κέντρο «Κοσμοκίνηση» κάτω από τα υπέροχα παραδοσιακά ακούσματα της «Ηπειρώτικης ζυγιάς» του Ηλία Πλαστήρα.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με τα χορευτικά τμήματα του Συλλόγου, τα οποία υπό την επίβλεψη της έμπειρης χοροδιδασκάλου κας Μητροπούλου παρουσίασαν χορούς από την περιοχή της Κόνιτσας προσφέροντας ρίγη συγκίνησης στους καλεσμένους τους.

Ακολούθησαν οι βραβεύσεις για τους επιτυχόντες μαθητές, τέκνα μελών του Συλλόγου για τις επιτυχίες τους στα ΑΕΙ και ΤΕΙ το ακαδημαϊκό έτος 2011-12 καθώς και για τις διακρίσεις τους σε Πανελλήνιους μουσικούς διαγωνισμούς.

Κατά τον χαιρετισμό του ο Πρόεδρος του Συλλόγου Ηπειρωτών Κοζάνης κ. Κωνσταντίνος Τσιάντας τόνισε τον ιδιαίτερο ρόλο που καλούνται να διαδραματίσουν σήμερα οι Πολιτιστικοί Σύλλογοι σε μια δύσκολη οικονομική συγκυρία για όλους μας.

«Μόνο μέσα από την παράδοσή μας θα αντλήσουμε εικόνες, παραστάσεις και διδάγματα για να μπορέσουμε να αντιδράσουμε και να πορευθούμε στο μέλλον» τόνισε μεταξύ άλλων ο κ. Τσιάντας ο οποίος ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκομένους που με την παρουσία τους δίνουν την δύναμη στο Σύλλογο Ηπειρωτών να συνεχίσει, ενώ παράλληλα συμβάλλουν και στην υλοποίηση της δέσμευσης του Συλλόγου για να διαθέσει μέρος των εσόδων από τον χορό στο «Κοινωνικό Παντοπωλείο» της Ιερής Μητρόπολής μας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο υφυπουργός Εσωτερικών κ. Πάρις Κουκουλόπουλος, ο Βουλευτής του Νομού κ. Παπαδόπουλος Μιχαήλ, ο Γεν. Γραμματέας Περιφέρειας Δυτ. Μακεδονίας κος Γεώργιος Δακής, εκπρόσωποι της Περιφερειακής και της Δημοτικής Αρχής καθώς και εκπρόσωποι των Πολιτιστικών Συλλόγων της ευρύτερης περιοχής.