Το Έπος του '40... πιο κοντά για το Καλπάκι" 21-31 Οτωβρίου 2010-Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης

... δεν θα με χάλαγε να ξαναέρθω”

Χίλιοι δεκαπέντε μαθητές από 15 σχολεία και τριακόσιοι τριάντα δύο συμπολίτες μας παρακολούθησαν την έκθεση για “το Έπος του '40”

Θέλω να δηλώσω ότι μου άρεσε όλο το σκηνικό εδώ και δεν θα με χάλαγε να ξαναέρθω”
Τα λόγια αυτά, έτσι όπως έχουν γραφεί στο βιβλίο επισκεπτών, ανήκουν σε μία μαθήτρια από τους χίλιους δέκα πέντε μαθητές,από τα 15 σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής της Κοζάνης που παρακολούθησαν την έκθεση “το Έπος του '40...πιο κοντά για το Καλπάκι” κι αν μη τι άλλο , αποτυπώνουν την απήχηση της έκθεσης αυτής στο μαθητικό κοινό.
Η έκθεση πραγματοποιήθηκε από τις 21 Οκτωβρίου έως και την 1η Νοεμβρίου 2010 έπειτα από μικρή παράταση που δόθηκε στην αρχική της διάρκεια, λόγω της προσέλευσης των σχολείων κι έλαβε χώρα στο Λαογραφικό Μουσείο της Κοζάνης.
Συνδιοργανωτές υπήρξαν ο Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης και η Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού-Τουρισμού-Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Αθλητισμού του ομώνυμου Δήμου.

Ο συνολικός αριθμός των 1.347 επισκεπτών αναδεικνύει την ανάγκη να μην ξεχαστεί αυτή η σημαντική ημέρα κάτι που αποτυπώθηκε και στα κολακευτικά σχόλια στο βιβλίο επισκεπτών της έκθεσης.
Άλλη ευχάριστη έκπληξη υπήρξε το ενδιαφέρον των συμπολιτών μας στο κάλεσμα του Συλλόγου Ηπειρωτών να δώσουν για δημοσίευση μέσω της ιστοσελίδας του, φωτογραφίες συγγενικών τους προσώπων που πολέμησαν στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο .

Η γνωριμία των μαθητών με τον άγνωστο στρατιώτη του ' 40, μέσα από το φωτογραφικό υλικό της έκθεσης και η αναγνώριση της τεράστιας συμβολής των γυναικών και του άμαχου πληθυσμού στην θετική έκβαση του Ελληνοϊταλικού πολέμου αποτέλεσαν τους δύο βασικούς άξονες της έκθεσης.
Η αμεσότητα του οπτικοακουστικού υλικού και η συγκίνηση που σκόρπισε σε μικρούς και μεγάλους ήταν ιδιαίτερα εμφανής.
Ο βασικός σκοπός, οι νέοι μας να έρθουνε “ ..πιο κοντά προς το Καλπάκι”, επιτεύχθηκε.
Το Έπος του ' 40, μια από τις πιο λαμπρές σελίδες της Ιστορίας μας ως Έθνους , αν και γράφηκε μόλις πριν από 70 χρόνια από τους παππούδες και τους προ παππούδες μας, παρότι σχολιάσθηκε με τα πλέον κολακευτικά λόγια από τον ξένο τύπο και τους πολιτικούς της εποχής εκείνης, εντούτοις μένει ξεθωριασμένο στις καρδιές μας και δυσανάλογα τιμούμενο σε σχέση με την προσφορά του.
Για τον Σύλλογο Ηπειρωτών Κοζάνης , το χρέος μνήμης και τιμής δεν σταματά στις δώδεκα ημέρες της έκθεσης. Η προσπάθεια είναι διαρκής και πραγματώνεται με τον συνεχή εμπλουτισμό της σχετικής ενότητας στην ιστοσελίδα του Συλλόγου.

Εκ του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Ηπειρωτών Κοζάνης.

Το Έπος του '40... πιο κοντά για το Καλπάκι"  21-31 Οτωβρίου 2010-Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης