ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Ως μικρό δείγμα της αναγνώρισης της προσφοράς των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας στην κοινωνία μας , ο Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης προσέφερε την Τρίτη 24 Αυγούστου 2010 , ημέρα της εορτής του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού τρόφιμα στο Τιάλειον Εκκλησιαστικόν Γηροκομείο Κοζάνης της Ιεράς Μητροπόλεως μας.

Η κίνηση αυτή η οποία εκδηλώθηκε όπως και πέρυσι την ίδια ημερομηνία της εορτής του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού έχει καθαρά συμβολικό χαρακτήρα.

Ο Σύλλογος Ηπειρωτών Κοζάνης ενθυμούμενος τις κακουχίες και τις δυσκολίες που πέρασε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός για να σώσει τον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία μας, προσπαθεί μέσα από την επίσκεψή του στο Γηροκομείο της πόλης μας να θυμίσει σε περισσότερους συνανθρώπους μας την ανάγκη στήριξης που έχουν οι υπερήλικες του Γηροκομείου.

Ευχή κι ελπίδα μας η προσπάθεια αυτή να συνεχιστεί και στο μέλλον.